Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Hans Aeschbach, 1911-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1019 mm W 638 mm. * | CHF | 800 / 1'500 |
* | EUR | 700 / 1'300 |
* | USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'700
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1015 mm W 720 mm. CHF | 400 / 800 |
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Anonym 20. Jh. (CH)
EUR | 360 / 600 |
USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 550
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 1'200 / 2'000 |
EUR | 1'100 / 1'800 |
USD | 1'300 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'000
Anonym 20. Jh. (CH)
* | EUR | 540 / 800 |
* | USD | 600 / 950 |
Hammer Price: CHF 550
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 800 / 1'200 |
EUR | 700 / 1'100 |
USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 1'600
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 915 mm W 615 mm. CHF | 800 / 1'400 |
EUR | 700 / 1'200 |
USD | 840 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 900
Wilhelm Eugen Baer, 1909-1977 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1017 mm W 637 mm. * | CHF | 900 / 1'500 |
* | EUR | 800 / 1'300 |
* | USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 850
Franco Barberis, 1905-1992 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 640 mm. * | CHF | 1'400 / 2'500 |
* | EUR | 1'200 / 2'200 |
* | USD | 1'500 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'200
Lithograph printed in colors. H 700 mm W 495 mm. * | CHF | 500 / 1'000 |
* | EUR | 450 / 900 |
* | USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 460
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 500
Otto Baumberger, 1889-1961 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 900
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 2'000 / 4'000 |
* | EUR | 1'800 / 3'600 |
* | USD | 2'100 / 4'200 |
Hammer Price: CHF 1'800
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. CHF | 700 / 1'200 |
EUR | 600 / 1'100 |
USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 600
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 3'000 / 5'000 |
* | EUR | 2'700 / 4'500 |
* | USD | 3'200 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 2'800
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. CHF | 3'000 / 5'000 |
EUR | 2'700 / 4'500 |
USD | 3'200 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 5'500
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 640 mm. * | CHF | 900 / 1'500 |
* | EUR | 800 / 1'300 |
* | USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 2'800
Lithograph printed in colors. H 1016 mm W 636 mm. * | CHF | 800 / 1'500 |
* | EUR | 700 / 1'300 |
* | USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 750
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 1'000 / 2'000 |
EUR | 900 / 1'800 |
USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'000
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 1'200 / 1'800 |
EUR | 1'100 / 1'600 |
USD | 1'300 / 1'900 |
Hammer Price: CHF 1'400
Lise Berset, 1931 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1278 mm W 902 mm. * | CHF | 800 / 1'400 |
* | EUR | 700 / 1'200 |
* | USD | 840 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 2'200
Edmond Bille, 1878-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1050 mm W 740 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 1'300
Peter Birkhäuser, 1911-1976 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 900 / 1'500 |
EUR | 800 / 1'300 |
USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 800
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. CHF | 400 / 700 |
EUR | 360 / 600 |
USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 350
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 900 / 1'500 |
EUR | 800 / 1'300 |
USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 950