Germann Auctionhouse Zurich
Editions (A-Z)
Wednesday, 30 November 2022, 06:30 pm

Henry Moore, 3 Sheets: Stonehenge XIII; XIV; XV

Lot 929

Henry Moore, 1898-1986 (GB)

3 Sheets: Stonehenge XIII; XIV; XV, 1973

Lithographs.
Each H 460 mm W 580 mm.

All sheets signed and dated lower right: Moore, 73. (3).

CHF600 / 800
EUR600 / 800
USD600 / 800

Hammer Price: CHF 600

Literature:
Cramer 220; 221; 222.