Auction / Lot 2001 - 2219
Exhibition:
28. - 30. November, 2018
Monday - Friday
10 am - 6 pm (CET)
Auction: Saturday, 01 December 2018, 02:00 pm CET
Alois Carigiet, 1902-1985 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1264 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Lithograph printed in colors. H 960 mm W 635 mm. * | CHF | 1'000 / 1'500 |
* | EUR | 900 / 1'400 |
* | USD | 1'100 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'150
Martin Peikert, 1901-1975 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 4'000 / 7'000 |
EUR | 3'600 / 6'000 |
USD | 4'200 / 7'400 |
Hammer Price: CHF 4'400
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 1'000 / 1'500 |
EUR | 900 / 1'400 |
USD | 1'100 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 900
Hermann Alfred Koelliker, 1894-1965 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1017 mm W 635 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 650
Fritz Schulthess, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 698 mm. * | CHF | 700 / 1'200 |
* | EUR | 600 / 1'100 |
* | USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 800
Alex Walter Diggelmann, 1902-1987 (CH)
EUR | 1'400 / 2'700 |
USD | 1'600 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 3'800
Ernst Emil Schlatter, 1883-1954 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1015 mm W 710 mm. * | CHF | 1'000 / 1'500 |
* | EUR | 900 / 1'400 |
* | USD | 1'100 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 3'600
Fritz Hug, 1921-1989 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1015 mm W 638 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 750
Otto Betschmann, 1884-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 635 mm. * | CHF | 600 / 1'200 |
* | EUR | 540 / 1'100 |
* | USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 550
Herbert Libiszewski, 1897-1985 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 638 mm. * | CHF | 700 / 1'400 |
* | EUR | 600 / 1'300 |
* | USD | 740 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 650
Albert Solbach, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1276 mm W 904 mm. CHF | 700 / 900 |
EUR | 600 / 800 |
USD | 740 / 950 |
Hammer Price: CHF 750
Carl Franz Moos, 1878-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 699 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 480
Emil Cardinaux, 1877-1936 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 1'500 / 2'500 |
EUR | 1'400 / 2'300 |
USD | 1'600 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'400
Gino Boccasile, 1901-1952 (IT)
Lithograph printed in colors. H 1010 mm W 640 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 500
Daniele Buzzi, 1890-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 1'200 / 1'800 |
* | EUR | 1'100 / 1'600 |
* | USD | 1'300 / 1'900 |
Hammer Price: CHF 2'000
Karl Otto Ernst, 1884-1967 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 643 mm. CHF | 1'000 / 1'800 |
EUR | 900 / 1'600 |
USD | 1'100 / 1'900 |
Hammer Price: CHF 1'400
Otto Landolt, 1889-1951 (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 698 mm. * | CHF | 1'000 / 1'800 |
* | EUR | 900 / 1'600 |
* | USD | 1'100 / 1'900 |
Hammer Price: CHF 1'200
Anonym 19. Jh. (CH)
3 lithographs printed in colors. H 1200 mm W 2700 mm. CHF | 1'500 / 2'500 |
EUR | 1'400 / 2'300 |
USD | 1'600 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 3'600
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 620 mm. * | CHF | 3'000 / 5'000 |
* | EUR | 2'700 / 4'500 |
* | USD | 3'200 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 3'200
Daniele Buzzi, 1890-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 642 mm. * | CHF | 700 / 1'200 |
* | EUR | 600 / 1'100 |
* | USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 650
Daniele Buzzi, 1890-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 650 mm. CHF | 700 / 1'200 |
EUR | 600 / 1'100 |
USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 650
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1282 mm W 900 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Edmund Welf, 1915-1993 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 640 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Hans Aeschbach, 1911-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 630 mm. * | CHF | 1'000 / 1'600 |
* | EUR | 900 / 1'400 |
* | USD | 1'100 / 1'700 |
Hammer Price: CHF 900