Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Archie Dickens, 1907-2004 (GB)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Alex Walter Diggelmann, 1902-1987 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1021 mm W 640 mm. * | CHF | 3'000 / 5'000 |
* | EUR | 2'700 / 4'500 |
* | USD | 3'200 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 4'600
Lithograph printed in colors. H 1019 mm W 639 mm. * | CHF | 900 / 1'500 |
* | EUR | 800 / 1'300 |
* | USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'000
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 705 mm. CHF | 600 / 1'200 |
EUR | 540 / 1'100 |
USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 950
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 800 / 1'200 |
* | EUR | 700 / 1'100 |
* | USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 750
Hermann Eidenbenz, 1902-1993 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 700 / 1'400 |
EUR | 600 / 1'200 |
USD | 740 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 1'400
Robert Salomon Gessner, 1908-1982 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 640 mm. * | CHF | 1'300 / 2'600 |
* | EUR | 1'200 / 2'300 |
* | USD | 1'400 / 2'700 |
Hammer Price: CHF 2'200
Augusto Giacometti, 1877-1947 (CH)
Lithograph printed in colors. H 920 mm W 640 mm. CHF | 1'500 / 2'000 |
EUR | 1'300 / 1'800 |
USD | 1'600 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'800
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 645 mm. CHF | 4'000 / 6'000 |
EUR | 3'600 / 5'400 |
USD | 4'200 / 6'300 |
Hammer Price: CHF 5'500
Lithograph printed in colors. H 1285 mm W 905 mm. CHF | 1'800 / 2'500 |
EUR | 1'600 / 2'200 |
USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'800
Lithograph printed in colors. H 1295 mm W 905 mm. CHF | 1'800 / 2'500 |
EUR | 1'600 / 2'200 |
USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 2'400
EUR | 1'800 / 2'700 |
USD | 2'100 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 2'000
François-Marc-Eugène Gos, 1880-1975 (CH)
Lithograph printed in colors. H 980 mm W 685 mm. CHF | 600 / 1'200 |
EUR | 540 / 1'100 |
USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 950
Lithograph printed in colors. H 990 mm W 640 mm. CHF | 2'500 / 4'000 |
EUR | 2'200 / 3'600 |
USD | 2'600 / 4'200 |
Hammer Price: CHF 2'600
Paul Gusset, 1909-1975 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 800 / 1'200 |
EUR | 700 / 1'100 |
USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 650
Franz Gygax, 1915-1998 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 638 mm. * | CHF | 900 / 1'400 |
* | EUR | 800 / 1'200 |
* | USD | 950 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 850
Robert Hardmeyer, 1876-1919 (CH)
EUR | 1'800 / 3'600 |
USD | 2'100 / 4'200 |
Hammer Price: CHF 4'200
Edi Hauri, 1911-1988 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 638 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 400
Max Hegetschweiler, 1902-1995 (CH)
Lithograph printed in colors. H 999 mm W 618 mm. * | CHF | 400 / 900 |
* | EUR | 360 / 800 |
* | USD | 420 / 950 |
Hammer Price: CHF 380
Fredy Hilber, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1025 mm W 645 mm. CHF | 700 / 1'500 |
EUR | 600 / 1'300 |
USD | 740 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 850
Fritz Hirzel, 1914-2000 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 903 mm. CHF | 800 / 1'200 |
EUR | 700 / 1'100 |
USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 700
Max Hunziker, 1901-1976 (CH)
Offset print in colors. H 1278 mm W 912 mm. * | CHF | 700 / 1'200 |
* | EUR | 600 / 1'100 |
* | USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 750
Hans Jegerlehner, 1906-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 636 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Leo Keck, 1906-1987 (CH)
EUR | 700 / 1'300 |
USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 750
Walther Koch, 1875-1915 (DE)
Lithograph printed in colors. H 1035 mm W 735 mm. * | CHF | 4'000 / 7'000 |
* | EUR | 3'600 / 6'000 |
* | USD | 4'200 / 7'400 |
Hammer Price: CHF 6'500