Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Herbert Leupin, 1916-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 700 / 1'500 |
EUR | 600 / 1'300 |
USD | 740 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'900
Lithograph printed in colors. H 1270 mm W 900 mm. CHF | 700 / 1'200 |
EUR | 600 / 1'100 |
USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 900
Hans Looser, 1897-1984 (CH)
Offset print in colors. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Charles Honoré Loupot, 1892-1962 (FR)
Lithograph printed in colors. H 2020 mm W 1300 mm. * | CHF | 2'000 / 5'000 |
* | EUR | 1'800 / 4'500 |
* | USD | 2'100 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 2'600
Lithograph printed in colors. H 1600 mm W 1200 mm. * | CHF | 4'000 / 6'000 |
* | EUR | 3'600 / 5'400 |
* | USD | 4'200 / 6'300 |
Hammer Price: CHF 2'800
Maurice Maffeï, 20. Jh. (IT)
Offset print in colors. H 1280 mm W 895 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 360
Otto Malischke, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 639 mm. * | CHF | 600 / 1'200 |
* | EUR | 540 / 1'100 |
* | USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 950
Herbert Matter, 1907-1984 (CH)
Intaglio printing. H 1010 mm W 640 mm. * | CHF | 1'800 / 2'500 |
* | EUR | 1'600 / 2'200 |
* | USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 3'600
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'000 / 2'000 |
* | EUR | 900 / 1'800 |
* | USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'400
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'000 / 1'500 |
* | EUR | 900 / 1'300 |
* | USD | 1'100 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 850
* | EUR | 900 / 1'800 |
* | USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 900
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'200 / 2'500 |
* | EUR | 1'100 / 2'200 |
* | USD | 1'300 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 2'000
Intaglio printing. H 1020 mm W 630 mm. CHF | 3'000 / 5'000 |
EUR | 2'700 / 4'500 |
USD | 3'200 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 7'000
Kauffer Edward McKnight, 1890-1954 (GB)
Lithograph printed in colors. H 1015 mm W 760 mm. CHF | 600 / 1'000 |
EUR | 540 / 900 |
USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 550
Carl Franz Moos, 1878-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 3'000 / 5'000 |
EUR | 2'700 / 4'500 |
USD | 3'200 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 4'200
EUR | 900 / 1'800 |
USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 2'400
Otto Morach, 1887-1973 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 6'000 / 10'000 |
EUR | 5'400 / 9'000 |
USD | 6'300 / 11'000 |
Hammer Price: CHF 6'000
René Mühlemann, 20.Jh. (CH)
Offset print in colors. H 1018 mm W 640 mm. * | CHF | 600 / 1'200 |
* | EUR | 540 / 1'100 |
* | USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 550
& Damsleth Myres, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 900 / 1'200 |
EUR | 800 / 1'100 |
USD | 950 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 2'600
W. Oberholzer, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1017 mm W 637 mm. * | CHF | 500 / 1'000 |
* | EUR | 450 / 900 |
* | USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 450
Henri Ott, 1919-2009 (CH)
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 800 / 1'500 |
EUR | 700 / 1'300 |
USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 750
Martin Peikert, 1901-1975 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1026 mm W 640 mm. * | CHF | 700 / 1'200 |
* | EUR | 600 / 1'100 |
* | USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 650
EUR | 1'300 / 2'700 |
USD | 1'600 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 2'800
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 1'200 / 1'500 |
EUR | 1'100 / 1'300 |
USD | 1'300 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'100
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 4'000 / 8'000 |
EUR | 3'600 / 7'000 |
USD | 4'200 / 8'400 |
Hammer Price: CHF 6'500