Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Gregor Rabinovitch, 1884-1958 (CH)
Lithograph. H 1000 mm W 700 mm. * | CHF | 1'000 / 2'000 |
* | EUR | 900 / 1'800 |
* | USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 750
Bernhard Reber, 1910-1992 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1025 mm W 638 mm. CHF | 1'800 / 2'500 |
EUR | 1'600 / 2'200 |
USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 3'600
Lithograph printed in colors. H 1011 mm W 620 mm. * | CHF | 700 / 1'000 |
* | EUR | 600 / 900 |
* | USD | 740 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 600
Berthold Richter, 20.Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 550
Albert Rüegg, 1902-1986 (CH)
Lithograph printed in colors. H 904 mm W 640 mm. * | CHF | 400 / 700 |
* | EUR | 360 / 600 |
* | USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 460
Viktor Rutz, 1913-2008 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 350
Viktor Rutz, 1913-2008 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1270 mm W 900 mm. CHF | 300 / 600 |
EUR | 270 / 540 |
USD | 300 / 600 |
Hammer Price: CHF 360
Raymond Savignac, 1907 (FR)
Lithograph printed in colors. H 980 mm W 610 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 900
Ernst Emil Schlatter, 1883-1954 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1075 mm W 730 mm. CHF | 1'200 / 2'000 |
EUR | 1'100 / 1'800 |
USD | 1'300 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 2'600
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 700 mm. * | CHF | 600 / 1'200 |
* | EUR | 540 / 1'100 |
* | USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 550
Fritz Schulthess, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 996 mm W 695 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 850
André Simon, 1899-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 300 / 600 |
EUR | 270 / 540 |
USD | 300 / 600 |
Hammer Price: CHF 280
W. Stauffer, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 997 mm W 697 mm. * | CHF | 1'500 / 3'000 |
* | EUR | 1'300 / 2'700 |
* | USD | 1'600 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 3'000
Théophile Alexandre Steinlen, 1859-1923 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1400 mm W 960 mm. * | CHF | 5'000 / 12'000 |
* | EUR | 4'500 / 11'000 |
* | USD | 5'300 / 13'000 |
Hammer Price: CHF 19'000
Eduard Stiefel, 1875-1967 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1030 mm W 642 mm. CHF | 6'000 / 8'000 |
EUR | 5'400 / 7'000 |
USD | 6'300 / 8'400 |
Hammer Price: CHF 7'000
Niklaus Stoecklin, 1896-1982 (CH)
EUR | 1'800 / 2'700 |
USD | 2'100 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 2'800
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 600 / 900 |
EUR | 540 / 800 |
USD | 600 / 950 |
Hammer Price: CHF 600
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 4'000 / 6'000 |
EUR | 3'600 / 5'400 |
USD | 4'200 / 6'300 |
Hammer Price: CHF 6'000
EUR | 3'600 / 5'400 |
USD | 4'200 / 6'300 |
Hammer Price: CHF 6'500
Armando Testa, 1917-1992 (IT)
Lithograph printed in colors. H 1365 mm W 97 mm. * | CHF | 700 / 1'000 |
* | EUR | 600 / 900 |
* | USD | 740 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 700
Hans Thöni, 1906-1980 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 902 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 700
Willy Trapp, 1905-1984 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 1'200 / 2'000 |
* | EUR | 1'100 / 1'800 |
* | USD | 1'300 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 6'000
Bernard Villemot, 1911-1989 (FR)
Lithograph printed in colors. H 1600 mm W 1170 mm. * | CHF | 1'200 / 1'500 |
* | EUR | 1'100 / 1'300 |
* | USD | 1'300 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'300
Offset print in colors. H 600 mm W 400 mm. * | CHF | 500 / 800 |
* | EUR | 450 / 700 |
* | USD | 530 / 840 |
Hammer Price: CHF 460
Werner Weiskönig, 1907-1982 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 641 mm. CHF | 1'500 / 2'500 |
EUR | 1'300 / 2'200 |
USD | 1'600 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'800