Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Willy Trapp, 1905-1984 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 1'200 / 2'000 |
* | EUR | 1'100 / 1'800 |
* | USD | 1'300 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 6'000
Werner Weiskönig, 1907-1982 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 641 mm. CHF | 1'500 / 2'500 |
EUR | 1'300 / 2'200 |
USD | 1'600 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'800
Augusto Giacometti, 1877-1947 (CH)
Lithograph printed in colors. H 920 mm W 640 mm. CHF | 1'500 / 2'000 |
EUR | 1'300 / 1'800 |
USD | 1'600 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'800
Lithograph printed in colors. H 1277 mm W 902 mm. * | CHF | 900 / 1'500 |
* | EUR | 800 / 1'300 |
* | USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'300
& Damsleth Myres, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 900 / 1'200 |
EUR | 800 / 1'100 |
USD | 950 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 2'600
Edi Hauri, 1911-1988 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 638 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 400
Edmund Welf, 1915-1993 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1015 mm W 635 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 550
Hugo Laubi, 1888-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 638 mm. * | CHF | 1'800 / 2'500 |
* | EUR | 1'600 / 2'200 |
* | USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'200
Donald Brun, 1909-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'500 / 2'000 |
* | EUR | 1'300 / 1'800 |
* | USD | 1'600 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'800
Arnold Bosshard, 1898-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 1'500 / 3'000 |
EUR | 1'300 / 2'700 |
USD | 1'600 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 4'400
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 915 mm W 615 mm. CHF | 800 / 1'400 |
EUR | 700 / 1'200 |
USD | 840 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 900
Hans Aeschbach, 1911-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1019 mm W 638 mm. * | CHF | 800 / 1'500 |
* | EUR | 700 / 1'300 |
* | USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'700
Otto Malischke, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 639 mm. * | CHF | 600 / 1'200 |
* | EUR | 540 / 1'100 |
* | USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 950
Franz Gygax, 1915-1998 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 638 mm. * | CHF | 900 / 1'400 |
* | EUR | 800 / 1'200 |
* | USD | 950 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 850
Ernst Emil Schlatter, 1883-1954 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1075 mm W 730 mm. CHF | 1'200 / 2'000 |
EUR | 1'100 / 1'800 |
USD | 1'300 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 2'600
Hugo Laubi, 1888-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1015 mm W 640 mm. * | CHF | 1'200 / 2'000 |
* | EUR | 1'100 / 1'800 |
* | USD | 1'300 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'200
Herbert Leupin, 1916-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1285 mm W 905 mm. CHF | 500 / 1'000 |
EUR | 450 / 900 |
USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 460
Fritz Hirzel, 1914-2000 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 903 mm. CHF | 800 / 1'200 |
EUR | 700 / 1'100 |
USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 700
Wilhelm Friedrich Burger, 1882-1964 (CH)
Lithograph printed in colors. H 990 mm W 690 mm. CHF | 800 / 1'200 |
EUR | 700 / 1'100 |
USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 1'800
Edmond Bille, 1878-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1050 mm W 740 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 1'300
Hermann Alfred Koelliker, 1894-1965 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 600
Fritz Schulthess, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 996 mm W 695 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 850
Kurt Wirth, 1917-1996 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 638 mm. * | CHF | 400 / 900 |
* | EUR | 360 / 800 |
* | USD | 420 / 950 |
Hammer Price: CHF 380
Herbert Matter, 1907-1984 (CH)
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'000 / 2'000 |
* | EUR | 900 / 1'800 |
* | USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'400
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 800 / 1'200 |
EUR | 700 / 1'100 |
USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 1'600