Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Otto Baumberger, 1889-1961 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1016 mm W 636 mm. * | CHF | 800 / 1'500 |
* | EUR | 700 / 1'300 |
* | USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 750
Martin Peikert, 1901-1975 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 4'000 / 8'000 |
EUR | 3'600 / 7'000 |
USD | 4'200 / 8'400 |
Hammer Price: CHF 6'500
Alfred Widmer, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 800 / 1'400 |
EUR | 700 / 1'200 |
USD | 840 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 1'600
Fredy Hilber, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1025 mm W 645 mm. CHF | 700 / 1'500 |
EUR | 600 / 1'300 |
USD | 740 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 850
W. Oberholzer, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1017 mm W 637 mm. * | CHF | 500 / 1'000 |
* | EUR | 450 / 900 |
* | USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 450
Ernst Emil Schlatter, 1883-1954 (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 700 mm. * | CHF | 600 / 1'200 |
* | EUR | 540 / 1'100 |
* | USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 550
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 640 mm. * | CHF | 900 / 1'500 |
* | EUR | 800 / 1'300 |
* | USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 2'800
Edmund Welf, 1915-1993 (CH)
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Herbert Matter, 1907-1984 (CH)
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'000 / 1'500 |
* | EUR | 900 / 1'300 |
* | USD | 1'100 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 850
Otto Landolt, 1889-1951 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 699 mm. * | CHF | 900 / 1'500 |
* | EUR | 800 / 1'300 |
* | USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'100
Lithograph printed in colors. H 1026 mm W 640 mm. * | CHF | 700 / 1'200 |
* | EUR | 600 / 1'100 |
* | USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 650
Otto Landolt, 1889-1951 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 655 mm. CHF | 600 / 1'000 |
EUR | 540 / 900 |
USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 550
Intaglio printing. H 1010 mm W 640 mm. * | CHF | 1'800 / 2'500 |
* | EUR | 1'600 / 2'200 |
* | USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 3'600
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'000 / 2'000 |
* | EUR | 900 / 1'800 |
* | USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 900
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 2'000 / 4'000 |
* | EUR | 1'800 / 3'600 |
* | USD | 2'100 / 4'200 |
Hammer Price: CHF 1'800
Herbert Leupin, 1916-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 902 mm. CHF | 800 / 1'500 |
EUR | 700 / 1'300 |
USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 900
Viktor Rutz, 1913-2008 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 350
Archie Dickens, 1907-2004 (GB)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Ruedi Külling, 1935 (CH)
Offset print in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 700 |
* | EUR | 360 / 600 |
* | USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 420
Bernard Villemot, 1911-1989 (FR)
Offset print in colors. H 600 mm W 400 mm. * | CHF | 500 / 800 |
* | EUR | 450 / 700 |
* | USD | 530 / 840 |
Hammer Price: CHF 460
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 700 / 1'500 |
EUR | 600 / 1'300 |
USD | 740 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'300
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. CHF | 400 / 800 |
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 700
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Anonym 20. Jh. (CH)
* | EUR | 540 / 800 |
* | USD | 600 / 950 |
Hammer Price: CHF 550