Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Wilhelm Friedrich Burger, 1882-1964 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 621 mm. * | CHF | 700 / 1'200 |
* | EUR | 600 / 1'100 |
* | USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 1'300
Daniele Buzzi, 1890-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 647 mm. CHF | 800 / 1'500 |
EUR | 700 / 1'300 |
USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 950
Daniele Buzzi, 1890-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1274 mm W 916 mm. CHF | 700 / 1'000 |
EUR | 600 / 900 |
USD | 740 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 850
Daniele Buzzi, 1890-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 850
Max Hegetschweiler, 1902-1995 (CH)
Lithograph printed in colors. H 999 mm W 618 mm. * | CHF | 400 / 900 |
* | EUR | 360 / 800 |
* | USD | 420 / 950 |
Hammer Price: CHF 380
Anonym 20. Jh. (CH)
EUR | 360 / 600 |
USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 550
Daniele Buzzi, 1890-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 940 mm. * | CHF | 1'000 / 1'500 |
* | EUR | 900 / 1'300 |
* | USD | 1'100 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'500
Niklaus Stoecklin, 1896-1982 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. CHF | 2'000 / 3'000 |
EUR | 1'800 / 2'700 |
USD | 2'100 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 2'800
Franco Barberis, 1905-1992 (CH)
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 500
Lithograph printed in colors. H 700 mm W 495 mm. * | CHF | 500 / 1'000 |
* | EUR | 450 / 900 |
* | USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 460
Peter Birkhäuser, 1911-1976 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. CHF | 400 / 700 |
EUR | 360 / 600 |
USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 350
Berthold Richter, 20.Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 550
André Simon, 1899-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 300 / 600 |
EUR | 270 / 540 |
USD | 300 / 600 |
Hammer Price: CHF 280
Hans Thöni, 1906-1980 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 902 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 700
Herbert Matter, 1907-1984 (CH)
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'200 / 2'500 |
* | EUR | 1'100 / 2'200 |
* | USD | 1'300 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 2'000
Otto Baumberger, 1889-1961 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 1'200 / 1'800 |
EUR | 1'100 / 1'600 |
USD | 1'300 / 1'900 |
Hammer Price: CHF 1'400
Ruedi Külling, 1935 (CH)
Offset print in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 900 / 1'400 |
EUR | 800 / 1'200 |
USD | 950 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 850
Herbert Leupin, 1916-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1265 mm W 900 mm. CHF | 600 / 1'000 |
EUR | 540 / 900 |
USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 1'200
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 900 / 1'500 |
EUR | 800 / 1'300 |
USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 950
Carl Franz Moos, 1878-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 3'000 / 5'000 |
EUR | 2'700 / 4'500 |
USD | 3'200 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 4'200
Bernhard Reber, 1910-1992 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1025 mm W 638 mm. CHF | 1'800 / 2'500 |
EUR | 1'600 / 2'200 |
USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 3'600
Hans Looser, 1897-1984 (CH)
Offset print in colors. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Henri Ott, 1919-2009 (CH)
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 800 / 1'500 |
EUR | 700 / 1'300 |
USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 750
René H. Bittel, 1928 (CH)
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 500
Hermann Eidenbenz, 1902-1993 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 700 / 1'400 |
EUR | 600 / 1'200 |
USD | 740 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 1'400