Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Reinhold Kündig, 1888-1984 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1270 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Gregor Rabinovitch, 1884-1958 (CH)
Lithograph. H 1000 mm W 700 mm. * | CHF | 1'000 / 2'000 |
* | EUR | 900 / 1'800 |
* | USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 750
Max Hunziker, 1901-1976 (CH)
Offset print in colors. H 1278 mm W 912 mm. * | CHF | 700 / 1'200 |
* | EUR | 600 / 1'100 |
* | USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 750
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 1'200 / 2'000 |
EUR | 1'100 / 1'800 |
USD | 1'300 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'000
Hermann Alfred Koelliker, 1894-1965 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 696 mm. * | CHF | 1'000 / 1'900 |
* | EUR | 900 / 1'700 |
* | USD | 1'100 / 2'000 |
Hammer Price: CHF 950