Auction / Lot 2001 - 2219
Exhibition:
28. - 30. November, 2018
Monday - Friday
10 am - 6 pm (CET)
Auction: Saturday, 01 December 2018, 02:00 pm CET
Herbert Leupin, 1916-1999 (CH)
Color offset print. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 900 / 1'200 |
EUR | 800 / 1'100 |
USD | 950 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 1'100
Carl Franz Moos, 1878-1959 (CH)
EUR | 900 / 1'800 |
USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'100
Robert Lips, 1912-1975 (CH)
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 1'100
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 1'200 / 2'500 |
EUR | 1'100 / 2'300 |
USD | 1'300 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'000
Alex Walter Diggelmann, 1902-1987 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 638 mm. * | CHF | 900 / 1'500 |
* | EUR | 800 / 1'400 |
* | USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'000
Emil Albert Huber, 1883-1943 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1295 mm W 985 mm. CHF | 1'500 / 2'500 |
EUR | 1'400 / 2'300 |
USD | 1'600 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'000
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1250 mm W 900 mm. CHF | 700 / 1'500 |
EUR | 600 / 1'400 |
USD | 740 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'000
Alois Carigiet, 1902-1985 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1016 mm W 640 mm. CHF | 900 / 1'500 |
EUR | 800 / 1'400 |
USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'000
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'000 / 1'800 |
* | EUR | 900 / 1'600 |
* | USD | 1'100 / 1'900 |
Hammer Price: CHF 950
Paul Krawutschke, 1865-1929 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1098 mm W 722 mm. * | CHF | 600 / 1'000 |
* | EUR | 540 / 900 |
* | USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 900
Hermann Alfred Koelliker, 1894-1965 (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 698 mm. * | CHF | 900 / 1'800 |
* | EUR | 800 / 1'600 |
* | USD | 950 / 1'900 |
Hammer Price: CHF 900
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 700 mm. CHF | 1'000 / 1'500 |
EUR | 900 / 1'400 |
USD | 1'100 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 900
Herbert Matter, 1907-1984 (CH)
Intaglio printing. H 1020 mm W 650 mm. CHF | 1'000 / 1'800 |
EUR | 900 / 1'600 |
USD | 1'100 / 1'900 |
Hammer Price: CHF 900
Hans Aeschbach, 1911-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 630 mm. * | CHF | 1'000 / 1'600 |
* | EUR | 900 / 1'400 |
* | USD | 1'100 / 1'700 |
Hammer Price: CHF 900
Hans Thöni, 1906-1980 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 900 / 1'500 |
* | EUR | 800 / 1'400 |
* | USD | 950 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 850
Lithograph printed in colors. H 1277 mm W 900 mm. CHF | 700 / 1'200 |
EUR | 600 / 1'100 |
USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 800
Daphne Padden, 1925-2009 (GB)
Lithograph printed in colors. H 1010 mm W 630 mm. CHF | 400 / 600 |
EUR | 360 / 540 |
USD | 420 / 600 |
Hammer Price: CHF 800
Fritz Schulthess, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 698 mm. * | CHF | 700 / 1'200 |
* | EUR | 600 / 1'100 |
* | USD | 740 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 800
EUR | 700 / 1'400 |
USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 800
Kurt Wirth, 1917-1996 (CH)
EUR | 700 / 1'400 |
USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 750
B.P. Monogrammist, 20. Jh. (AT)
Lithograph printed in colors. H 950 mm W 620 mm. CHF | 800 / 1'200 |
EUR | 700 / 1'100 |
USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 750
Fritz Hug, 1921-1989 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1015 mm W 638 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 750
Marcus Campbell, 1915-1992 (CH)
Color offset print. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 800 / 1'500 |
EUR | 700 / 1'400 |
USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 750
Henri Ott, 1919-2009 (CH)
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 600 / 900 |
EUR | 540 / 800 |
USD | 600 / 950 |
Hammer Price: CHF 750
Albert Solbach, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1276 mm W 904 mm. CHF | 700 / 900 |
EUR | 600 / 800 |
USD | 740 / 950 |
Hammer Price: CHF 750