Auction / Lot 2001 - 2219
Exhibition:
28. - 30. November, 2018
Monday - Friday
10 am - 6 pm (CET)
Auction: Saturday, 01 December 2018, 02:00 pm CET
Carl Franz Moos, 1878-1959 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1000 mm W 699 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 480
Jakob Ritzmann, 1894-1990 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Edi Hauri, 1911-1988 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 639 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 460
Alois Carigiet, 1902-1985 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1277 mm W 902 mm. CHF | 500 / 1'000 |
EUR | 450 / 900 |
USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 460
Edmund Welf, 1915-1993 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 640 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1282 mm W 900 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Anonym 20. Jh.
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 903 mm. * | CHF | 400 / 700 |
* | EUR | 360 / 600 |
* | USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 440
Archie Dickens, 1907-2004 (GB)
Lithograph printed in colors. H 1276 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 700 |
* | EUR | 360 / 600 |
* | USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 420
Willi Eidenbenz, 1909-1998 (CH)
Color offset print. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 500 / 800 |
EUR | 450 / 700 |
USD | 530 / 840 |
Hammer Price: CHF 400
Rolf Gfeller, 1924 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1272 mm W 902 mm. * | CHF | 400 / 700 |
* | EUR | 360 / 600 |
* | USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 400
Otto Glaser, 1915-1991 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 500 / 800 |
EUR | 450 / 700 |
USD | 530 / 840 |
Hammer Price: CHF 400
Herbert Leupin, 1916-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1265 mm W 900 mm. CHF | 400 / 800 |
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 400
Otto Baumberger, 1889-1961 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1278 mm W 900 mm. CHF | 400 / 700 |
EUR | 360 / 600 |
USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 380
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Lithograph printed in colors. H 1264 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Lithograph printed in colors. H 1284 mm W 908 mm. CHF | 400 / 800 |
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 360