Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Charles Honoré Loupot, 1892-1962 (FR)
Lithograph printed in colors. H 1600 mm W 1200 mm. * | CHF | 4'000 / 6'000 |
* | EUR | 3'600 / 5'400 |
* | USD | 4'200 / 6'300 |
Hammer Price: CHF 2'800
Martin Peikert, 1901-1975 (CH)
EUR | 1'300 / 2'700 |
USD | 1'600 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 2'800
Niklaus Stoecklin, 1896-1982 (CH)
EUR | 1'800 / 2'700 |
USD | 2'100 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 2'800
Otto Baumberger, 1889-1961 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 3'000 / 5'000 |
* | EUR | 2'700 / 4'500 |
* | USD | 3'200 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 2'800
& Damsleth Myres, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 900 / 1'200 |
EUR | 800 / 1'100 |
USD | 950 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 2'600
François-Marc-Eugène Gos, 1880-1975 (CH)
Lithograph printed in colors. H 990 mm W 640 mm. CHF | 2'500 / 4'000 |
EUR | 2'200 / 3'600 |
USD | 2'600 / 4'200 |
Hammer Price: CHF 2'600
Lithograph printed in colors. H 2020 mm W 1300 mm. * | CHF | 2'000 / 5'000 |
* | EUR | 1'800 / 4'500 |
* | USD | 2'100 / 5'300 |
Hammer Price: CHF 2'600
Ernst Emil Schlatter, 1883-1954 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1075 mm W 730 mm. CHF | 1'200 / 2'000 |
EUR | 1'100 / 1'800 |
USD | 1'300 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 2'600
Augusto Giacometti, 1877-1947 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1295 mm W 905 mm. CHF | 1'800 / 2'500 |
EUR | 1'600 / 2'200 |
USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 2'400
Carl Franz Moos, 1878-1959 (CH)
EUR | 900 / 1'800 |
USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 2'400
Lise Berset, 1931 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1278 mm W 902 mm. * | CHF | 800 / 1'400 |
* | EUR | 700 / 1'200 |
* | USD | 840 / 1'500 |
Hammer Price: CHF 2'200
Robert Salomon Gessner, 1908-1982 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 640 mm. * | CHF | 1'300 / 2'600 |
* | EUR | 1'200 / 2'300 |
* | USD | 1'400 / 2'700 |
Hammer Price: CHF 2'200
EUR | 1'800 / 2'700 |
USD | 2'100 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 2'000
Herbert Matter, 1907-1984 (CH)
Intaglio printing. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'200 / 2'500 |
* | EUR | 1'100 / 2'200 |
* | USD | 1'300 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 2'000
Herbert Leupin, 1916-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. CHF | 700 / 1'500 |
EUR | 600 / 1'300 |
USD | 740 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'900
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 2'000 / 4'000 |
* | EUR | 1'800 / 3'600 |
* | USD | 2'100 / 4'200 |
Hammer Price: CHF 1'800
Lithograph printed in colors. H 920 mm W 640 mm. CHF | 1'500 / 2'000 |
EUR | 1'300 / 1'800 |
USD | 1'600 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'800
Lithograph printed in colors. H 1285 mm W 905 mm. CHF | 1'800 / 2'500 |
EUR | 1'600 / 2'200 |
USD | 1'900 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'800
Donald Brun, 1909-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 1'500 / 2'000 |
* | EUR | 1'300 / 1'800 |
* | USD | 1'600 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'800
Emil Cardinaux, 1877-1936 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 638 mm. * | CHF | 1'500 / 3'000 |
* | EUR | 1'300 / 2'700 |
* | USD | 1'600 / 3'200 |
Hammer Price: CHF 1'800
Wilhelm Friedrich Burger, 1882-1964 (CH)
Lithograph printed in colors. H 990 mm W 690 mm. CHF | 800 / 1'200 |
EUR | 700 / 1'100 |
USD | 840 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 1'800
Werner Weiskönig, 1907-1982 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 641 mm. CHF | 1'500 / 2'500 |
EUR | 1'300 / 2'200 |
USD | 1'600 / 2'600 |
Hammer Price: CHF 1'800
Charles Kuhn, 1903-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 905 mm. CHF | 500 / 1'200 |
EUR | 450 / 1'100 |
USD | 530 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 1'700
Hans Aeschbach, 1911-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1019 mm W 638 mm. * | CHF | 800 / 1'500 |
* | EUR | 700 / 1'300 |
* | USD | 840 / 1'600 |
Hammer Price: CHF 1'700
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 1'000 / 2'000 |
EUR | 900 / 1'800 |
USD | 1'100 / 2'100 |
Hammer Price: CHF 1'600