Auction / Lot 2001 - 2242
Exhibition:
29 November - 1 December, 2017
Wednesday - Friday
10 am - 6 pm CET
Auction: Saturday, 02 December 2017, 02:00 pm CET
Otto Landolt, 1889-1951 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 655 mm. CHF | 600 / 1'000 |
EUR | 540 / 900 |
USD | 600 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 550
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1278 mm W 904 mm. * | CHF | 600 / 900 |
* | EUR | 540 / 800 |
* | USD | 600 / 950 |
Hammer Price: CHF 550
Ernst Emil Schlatter, 1883-1954 (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 700 mm. * | CHF | 600 / 1'200 |
* | EUR | 540 / 1'100 |
* | USD | 600 / 1'300 |
Hammer Price: CHF 550
René H. Bittel, 1928 (CH)
Offset print in colors. H 1020 mm W 640 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 500
Franco Barberis, 1905-1992 (CH)
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 500
Jean Colin, 1912-1982 (FR)
Lithograph printed in colors. H 980 mm W 600 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 480
Edmund Welf, 1915-1993 (CH)
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Lithograph printed in colors. H 700 mm W 495 mm. * | CHF | 500 / 1'000 |
* | EUR | 450 / 900 |
* | USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 460
Archie Dickens, 1907-2004 (GB)
Lithograph printed in colors. H 1280 mm W 900 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Herbert Leupin, 1916-1999 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1285 mm W 905 mm. CHF | 500 / 1'000 |
EUR | 450 / 900 |
USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 460
Albert Rüegg, 1902-1986 (CH)
Lithograph printed in colors. H 904 mm W 640 mm. * | CHF | 400 / 700 |
* | EUR | 360 / 600 |
* | USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 460
Bernard Villemot, 1911-1989 (FR)
Offset print in colors. H 600 mm W 400 mm. * | CHF | 500 / 800 |
* | EUR | 450 / 700 |
* | USD | 530 / 840 |
Hammer Price: CHF 460
Hans Jegerlehner, 1906-1974 (CH)
Lithograph printed in colors. H 998 mm W 636 mm. * | CHF | 500 / 900 |
* | EUR | 450 / 800 |
* | USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
Lithograph printed in colors. H 1275 mm W 900 mm. CHF | 500 / 900 |
EUR | 450 / 800 |
USD | 530 / 950 |
Hammer Price: CHF 460
W. Oberholzer, 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1017 mm W 637 mm. * | CHF | 500 / 1'000 |
* | EUR | 450 / 900 |
* | USD | 530 / 1'100 |
Hammer Price: CHF 450
Ruedi Külling, 1935 (CH)
Offset print in colors. H 1280 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 700 |
* | EUR | 360 / 600 |
* | USD | 420 / 740 |
Hammer Price: CHF 420
Lithograph printed in colors. H 1278 mm W 905 mm. CHF | 400 / 600 |
EUR | 360 / 540 |
USD | 420 / 600 |
Hammer Price: CHF 420
Edi Hauri, 1911-1988 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1018 mm W 638 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 400
Max Hegetschweiler, 1902-1995 (CH)
Lithograph printed in colors. H 999 mm W 618 mm. * | CHF | 400 / 900 |
* | EUR | 360 / 800 |
* | USD | 420 / 950 |
Hammer Price: CHF 380
Hans Looser, 1897-1984 (CH)
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Kurt Wirth, 1917-1996 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1020 mm W 638 mm. * | CHF | 400 / 900 |
* | EUR | 360 / 800 |
* | USD | 420 / 950 |
Hammer Price: CHF 380
Reinhold Kündig, 1888-1984 (CH)
Lithograph printed in colors. H 1270 mm W 900 mm. * | CHF | 400 / 800 |
* | EUR | 360 / 700 |
* | USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Anonym 20. Jh. (CH)
Lithograph printed in colors. H 1015 mm W 720 mm. CHF | 400 / 800 |
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380
Lithograph printed in colors. H 1270 mm W 905 mm. CHF | 400 / 800 |
EUR | 360 / 700 |
USD | 420 / 840 |
Hammer Price: CHF 380